Rezyliencja – umiejętność radzenia sobie z trudnymi sytuacjami i bolesnymi doświadczeniami.

Być może, na różnych social mediach, coraz częściej spotykasz się ze słowem „rezyliencja”, które w psychologii oznacza zdolność do radzenia sobie i powrotu do stanu równowagi w obliczu trudności, stresu lub zmian.

Nie oznacza to, że osoba o wysokiej rezyliencji jest całkowicie odporna na stres.

Osoby takie mają po prostu większą tendencję do wykazywania pozytywnego myślenia, posiadania elastyczności poznawczej, umiejętności rozwiązywania problemów, zdolności do budowania i utrzymywania zdrowych relacji społecznych, oraz wykazywania optymizmu i nadziei.

Co ciekawe i jednocześnie bardzo budujące, rezyliencja jest procesem, a nie cechą stałą. Oznacza to, że każdy z nas może zbudować w sobie taką odporność i/lub szybszy proces do powrotu do równowagi podczas pojawiających się trudności życiowych.

Ważne jest, aby pamiętać, że rozwijanie rezyliencji to proces, który wymaga czasu, cierpliwości i determinacji.

Każdy może znaleźć własne sposoby na rozwijanie swojej rezyliencji, dostosowane do swoich potrzeb i preferencji. Jeśli trudności są zbyt duże, aby przezwyciężyć je samodzielnie, zawsze warto szukać wsparcia i porady profesjonalistów.

Badania w dziedzinie psychologii sugerują, że rezyliencja może być rozwijana i wzmacniana przez różne czynniki, takie jak wsparcie społeczne, umiejętność poznawczego przetwarzania informacji, rozwijanie umiejętności radzenia sobie ze stresem, wykazywanie samokontroli i samodyscypliny, oraz tworzenie zdrowych nawyków życia.

Rezyliencja jest szczególnie istotna w sytuacjach traumy, utraty, choroby czy trudnych przejściach życiowych, ponieważ może pomóc jednostce odzyskać równowagę, adaptować się do nowych okoliczności i rozwijać się pomimo przeciwności.

W kolejnych wpisach będziemy przyglądać się właśnie, między innymi temu, jak radzić sobie w obliczu stresu. 

Opowiem Ci więcej o technikach, które będziesz mogła wykorzystać w swoim codziennym życiu, aby już dzisiaj zacząć budować mocne i solidne fundamenty, a także aby wiedzieć jak zadbać o siebie najlepiej, by stres nie przejął nad Tobą kontroli.

Jeśli znasz kogoś kto potrzebuje tej wiedzy wyślij jej proszę link do tego wpisu i/lub zachęć do zapisu na mój newsletter, gdzie będę poruszać te tematy równie szeroko.

Dzielmy się dobrem 🤗🌿

Z góry bardzo dziękuję,
Dorota

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Enquire now

Give us a call or fill in the form below and we will contact you. We endeavor to answer all inquiries within 24 hours on business days.