Wellbeing (czyli dobrostan) i rezyliencja to dwa różne, ale trzeba przyznać bardzo powiązane ze sobą pojęcia z dziedziny psychologii i zdrowia psychicznego.
Wellbeing, najczęściej, rozumiemy jako ogólny stan zadowolenia na wielu płaszczyznach, w kontekście: fizycznym, emocjonalnym ale również i społecznym.
Głównym celem wellbeingu jest stworzenie harmonii między różnymi sferami naszego życia, co w efekcie powinno przyczynić się do poczucia szczęścia, satysfakcji i spełnienia.
Rezyliencja natomiast jest zdolnością jednostki do radzenia sobie z trudnościami, przeciwnościami losu i stresem, ale również do szybkiego powrotu do stanu wyjściowego po przejściu przez trudne sytuacje. Osoba o wysokiej rezyliencji potrafi adaptować się do zmian i wyzwań, jest elastyczna i szybko powraca do równowagi psychicznej.
Podsumowując, wellbeing odnosi się do ogólnego stanu zadowolenia, podczas gdy rezyliencja dotyczy zdolności jednostki do radzenia sobie z przeciwnościami i wyzwaniami.
Oba te aspekty są ważne i potrzebne dla zachowania dobrego zdrowia psychicznego i ogólnej jakości życia.
Rezyliencja i wellbeing są kluczowymi elementami naszego sukcesu zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym.
Dążmy zatem do osiągnięcia harmonii między tymi aspektami i twórzmy przestrzeń, w której możemy rozwijać swój pełen potencjał!
Jeśli znasz kogoś kto potrzebuje wiedzy w tym zakresie wyślij proszę link do tego wpisu i/lub zachęć do zapisu na mój newsletter, gdzie będę poruszać te tematy równie szeroko.
Dzielmy się dobrem 🤗🌿
Z góry bardzo dziękuję,
Dorota
