Jaki coaching wybrać dla siebie?

W ciągu kilkunastu lat intensywnego rozwoju coachingu rozwinęło się wiele jego specjalizacji. Poniżej przedstawiam kilka rodzajów, które należą do najbardziej poszukiwanych na rynku a zaraz za nimi znajdziesz pewną anegdotkę, która będzie ich podsumowaniem 🙂
Coaching personalny – life coaching – koncentruje się na rozwoju i życiu prywatnym oraz osiągnięciu równowagi między życiem zawodowym i osobistym. Daje klientowi głęboki wgląd w siebie, jest skutecznym narzędziem ułatwiającym osiąganie upragnionych celów. 
Obok coachingu indywidualnego rozwinął się również coaching zespołowy – stanowiący doskonałą ścieżkę trwałego rozwoju firmy poprzez dynamiczne wsparcie członków zespołów zarządzających i projektowych.
Coaching zawodowy – związany z określaniem celów i rozwojem kariery zawodowej, pomaga zdobyć umiejętności niezbędne do osiągnięcia sukcesu w pracy. Szczególnie polecany dla osób wprowadzających istotne zmiany w swoim życiu zawodowym.
Coaching biznesowy – ukierunkowany na rozwój sprawności biznesowej, optymalizację procesów zarządczych oraz pracę nad celami i rezultatami biznesowymi. Sprawdza się u firm i przedsiębiorców pragnących radykalnie podnieść efektywność zarządczą, skuteczność realizacji projektów oraz rentowność przedsięwzięć.
Executive coaching oraz coaching menadżerski – dedykowane kadrze zarządzającej, kierowniczej i menedżerskiej, zapewniające właściwą perspektywę dla strategicznego spojrzenia, zbudowania adekwatnego planu działania i świadomego zarządzania.
Obiecana anegdotka z książki pt. „Coaching i mentoring w praktyce” – Maciej Bennewicz:

„Pewien coach spytał mnie niedawno po krótkim powitaniu:
– Ty zdaje się głównie zajmujesz się life coachingiem?
– Można tak powiedzieć – odezwałem się niepewnie i szybko dodałem: – A jakim coachingiem ty się zajmujesz?
– Ja oczywiście biznesowym i executive coachingiem. Wiesz, chodzi o działania dla prezesów i zarządów na szeroką skalę – odparł z dumą.
– A jakie tematy bierzesz najczęściej na warsztat? – dopytywałem z zaciekawieniem.
– Wypalenie zawodowe, problemy z delegowaniem, przepracowanie, umiejętność godzenia życia zawodowego z osobistym. – Wymienił kilka najważniejszych i zwrócił się do mnie z podobnym pytaniem: – Nad jakimi tematami coachingowymi pracujesz najczęściej?
– No cóż – odpowiedziałem. – U mnie rzeczywiście inaczej niż u Ciebie, bardziej life coachingowo: wypalenie zawodowe, problemy z delegowaniem, przepracowanie, umiejętność godzenia życia zawodowego z osobistym…”

Pracując z klientem na głębszych poziomach motywacyjnych, nie sposób uniknąć tematów bardziej ogólnych albo wyizolować obszary zawodowe od pozostałych obszarów życia i/lub odwrotnie. W obu przypadkach coach będzie wraz ze swoim klientem realizować wszystkie cele, które są ważne dla klienta dlatego nie oznacza to, że w każdym z tych przypadków będą stosowane inne metody czy ćwiczenia ze względu na samą nazwę.

Najważniejsze moim zdaniem jest podjęcie decyzji i rozpoczęcie działania bo przecież liczy się efekt i nomenklatura na samym końcu już nie będzie miała aż takiego znaczenia 🙂

Dlatego jeśli chcesz przyjrzeć się tematom  biznesowym najprościej – wybierz coaching zawodowy, jeśli chcesz popracować nad tematami bardziej prywatnymi wybierz coaching personalny, ważne żeby mieć świadomość, że w jednym i drugim przypadku mogą pojawić się tematy, które będą się przenikać i nie ma gwarancji, że przy ustalaniu celu związanego np. ze ścieżką rozwoju w pracy nie pojawią się tematy osobiste, które najpierw trzeba będzie poukładać i na odwrót. Aby zbudować kolejne piętro najpierw trzeba postawić silne fundamenty, także bądź otwarty na proces i zacznij działać.

Jestem ciekawa jakie jest Twoje zdanie w tym temacie?

Dziękuję za Twój czas,
Dorota

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Enquire now

Give us a call or fill in the form below and we will contact you. We endeavor to answer all inquiries within 24 hours on business days.