Proces 4xD, czyli jak wypracować nowy nawyk

Proces 4xD, to proces tworzenia nowego nawyku, składa się z czterech elementów: dążenia, decyzji, determinacji i dyscypliny. 

Prawo praktyki mówi o tym, że to co nieustannie praktykujesz staje się Twoim nowym nawykiem, a nie da się ukryć, że to co robimy każdego dnia, czyli nasze przyzwyczajenia tworzą naszą rzeczywistość.

Nawyki są czymś wyuczanym, oznacza to, że możemy się oduczyć tych, które nam nie służą a w ich miejsce nauczyć się nowych, które będą dla nas bardziej wspierające i będą nam pomagać realizować założone cele. 

Niesamowite jest to, że wszystkiego możesz się nauczyć na nowo a naukę zawsze warto traktować jak inwestycję w swoją przyszłość. 

Pamiętaj, że dopiero działanie daje wymierne rezultaty dlatego wszystkie nawyki wykształca się poprzez zwielokrotnione powtarzanie konkretnych czynności. 

Jest wiele teorii, najbardziej popularna mówi, że nowego nawyku można się nauczyć w ciągu 21 dni, pamiętaj natomiast, że to zależy ile ten nawyk z Tobą jest. Inaczej będziesz się oduczał czegoś co robiłeś przez ostatnie 20 lat a inaczej czegoś co było z Tobą przez ostatnie 2 lata. 

Nie zrażaj się, w tym przypadku, jeśli będziesz systematycznie każdego dnia pracować nad swoim działaniem masz gwarancję sukcesu, jedyne czego potrzebujesz to konsekwencji i cierpliwości. 

Zapamiętaj: dobre nawyki trudno wytworzyć, ale łatwo z nimi żyć. Złe nawyki łatwo wytworzyć, ale życie z nimi jest o wiele trudniejsze. Decyzja należy zawsze do Ciebie 🙂

Elementy procesu 4xD

Dążenie

– większość (o ile nie każdy) chce stawać się lepszą osobą i opanowywać nowe umiejętności w myśleniu i działaniu. Zastanów się, czy naprawdę zależy Ci na tym aby wypracować nowe nawyki i zostawić stare,  wygodne przyzwyczajenia. Musisz chcieć zmiany i samemu do niej dążyć. 

Decyzja

– musisz podjąć jasną i nieodwołalną decyzję, że to czego się podejmiesz – wykonasz, a to co chcesz osiągnąć – osiągniesz.

Ponoć nie ma nierealnych celów, są tylko nierealne terminy ich realizacji 😉 Terminy ustalamy na  samym początku na podstawie pewnych założeń, jeśli nie udało Ci się zrealizować celu w wyznaczonej dacie koniecznie od razu wyznacz nową i działaj dalej. 

Determinacja

– potrzebujesz aktywować w sobie silną wolę i uparte dążenie naprzód.

Musisz zaangażować się w 100% w swoje działania i musisz wziąć 100% odpowiedzialności za efekty swojej pracy. Koniec z wymówkami. Mniej niż 100% nie wystarczy.

Dyscyplina

– to praktykowanie i działanie zawsze wtedy kiedy trzeba nawet wtedy, kiedy nie ma się na to ochoty. Gdyby można było działać tylko wtedy, kiedy jest to wygodne każdy osiągał by ponadprzeciętne rezultaty 🙂

Kiedy już podejmiesz decyzję

– zacznij działać natychmiast. Jakakolwiek zmiana pojawia się dopiero przy działaniu. Powiedz zaufanym osobom co chcesz osiągnąć i poproś o ich wsparcie w razie potrzeby. 

Nigdy nie dopuszczaj wyjątków – jak już zaczniesz nie schodź z obranej drogi aż nie osiągniesz sukcesu. Bądź wytrwały w swoich postanowieniach i decyzjach. 

Zbierz informacje zwrotne – sprawdź co działa a co nie działa. Wyciągnij wnioski i popraw schemat.

Co myślisz o elementach tego procesu? Zgadzasz się z nimi? A może uważasz, że czegoś brakuje? Daj znać w komentarzu.

Pozdrawiam,

Dorota

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Enquire now

Give us a call or fill in the form below and we will contact you. We endeavor to answer all inquiries within 24 hours on business days.